11. mars 2010 av Håkon Jentoft
Rapporten ble presentert på Avfallsdagene 3. og 4. mars og foreligger nå også til nedlasting. Rapporten gjennomgår tilgjengelig statistikk for avfall, økonomisk utvikling, priser i råvaremarkedet og en vurdering av sammenhenger mellom pris på råvarer og aktivitet på avfallsmarkedet. Det er Hjellnes Consult som har utarbeidet rapporten.
De viktigste funnene i rapporten er:
-
Avfallsstatistikken inneholder mange usikkerhetsmomenter, men gir i grove trekk et akseptabelt bilde av avfallsgenerering og disponering av avfall i Norge.
-
Avfallsstatistikken er betydelig forsinket i sin beskrivelse av nåsituasjonen.
-
Det er god sammenheng mellom indikatorer for økonomisk utvikling og genererte avfallsmengder.
-
Økonomisk statistikk og konjunkturfremskriving oppdateres fortløpende og kan danne grunnlag for beskrivelse av forventet avfallsgenerering.
-
Disponering av avfall (fordeling mellom ulike behandlings- og disponeringsalternativ) påvirkes av lover/regler, holdninger/politiske målsettinger, pris på restavfallshåndtering og pris på returbaserte materialer og energi.
Dette er en viktig og nyttig rapport i det videre arbeidet med avfallshåndtering i Norge. Vedlagt ligger rapporten.