23. april 2010 av Helge Mobråthen
Siden de godkjente returselskapene ikke så langt har funnet det hensiktsmessig å inngå en ”clearing-avtale” seg imellom, slik at kommunene i utgangspunktet kunne forholde seg til ett returselskap, har Avfall Norge forståelse for at de enkelte returselskap ikke ønsker å hente mer hos hver enkelt kommune enn den markedsandel av EE-avfall de plikter for. Avfall Norge har derfor ført dialog med de enkelte returselskap med formål å komme frem til en omforent avtaletekst, som det er hensiktsmessig å forholde seg til for alle parter.
Et utkast til avtaletekst er i disse dager oversendt til returselskapene, og vi har tatt sikte på å komme frem til en omforent avtaletekst med alle returselskapene i løpet av uke 20, og at avtalen skal kunne gjøres gjeldende fra 1. Juli 2010.
Om vi lykkes i dette arbeidet, vil avtaleteksten være et verktøy for våre medlemmer til å sikre en styrt avhenting av EE-avfallet . Det vil ikke være noen forutsetning for våre medlemmer å inngå slike avtaler, men vi gjør oppmerksom på at ingen kommuner/interkommunale selskap kan inngå henteavtaler med andre aktører enn de godkjente returselskap, ref. Avfallsforskriften .
Imidlertid kan vi håpe på at returselskapene finner det hensiktsmessig å inngå ”clearing-avtale” slik at våre medlemmer bare trenger å forholde seg til ett returselskap.